Zápis ze zasedání PS Rodiny s dětmi, mládež a osoby ohrožené sociálním vyloučením
20. 5. 2011
Datum a čas konání: 09.05.2011 14,00 hod
Místo konání: Obecní úřad Osoblaha
Přítomni: viz prezenční listina
Omluveni: Mgr. Miroslava Jarkulišová, Ivana Leváková
Jednání zahájila Bc. Pavla Bartoníková
Program: 1) Úvod – schválení programu a ověřovatelů zápisu
2) Představení koordinátora SPSS
3) Znak Komunitního plánování
4) Základní listiny SPRSS
5) SWOT analýza - definice cílové skupiny a cílů analýzy, legislativa
6) Různé
7) Závěr
Ad 1) Jednání zahájila paní Bc. Bartoníková uvítáním přítomných členů PS a navrhla program s 7 body. Nikdo z přítomných nechtěl program doplnit a program byl schválen jednomyslně.
Ad 2) Prostřednictvím paní Bc. Bartoníkové byl představen koordinátor SPSS, pan Jan Bezděk. Ten nastoupil dne 01. 04. 2011 a dle klíčových aktivit projektu bude koordinovat proces SPSS na Osoblažsku.
Ad 3) Členům pracovní skupiny byla představena nová podoba loga Komunitního plánování sociálních služeb na Osoblažsku. Nikdo z přítomných nevznesl proti tomuto logu připomínky a logo bylo pracovní skupinou vzato na vědomí.
Ad 4) Na začátku tohoto bodu se koordinátor omluvil přítomným, že na programu i pozvánce byla uvedena zkratka SPRSS, ale v dokumentech se bude objevovat pouze SPSS.
Paní Bc. Bartoníková vysvětlila některé změny, které byly v návaznosti na zahájený projekt provedeny. Bylo to především složení řídící skupiny a postup ověřování správnosti zápisu ze zasedání. Všechny 3 dokumenty – Základní listina SPSS na Osoblažsku, Statut řídící skupiny a pracovní skupiny SPSS na Osoblažsku, Jednací řád řídící a pracovních skupin pro SPSS – byly vzaty PS na vědomí.
Ad 5) V této části zasedání se slova ujala paní Hazan, která požádala přítomné o definování jejich úlohy v pracovní skupině a poté připomněla koncepci komunitního plánování a zákon O sociálních službách (č. 108/20006 Sb.).
· koordinátor vidí cílem komunitního plánování dokument Střednědobý plán sociálních služeb na Osoblažsku s popisem současného stavu a možností rozvoje sociálních služeb.
· Slezská diakonie vstupuje do procesu jako poskytovatel sociálních služeb se zájmem o účast na procesu, kdy poskytuje sociálně – aktivizační činnost v sociálně slabých rodinách.
· za Základní školu Osoblaha pan Mgr. Hrabovský uvedl, že škola může podávat tipy na rodiny potřebující sociální službu poskytovatelům sociálních služeb.
· nově vzniklé občanské sdružení Althaia vzniklo jako reakce na potřeby Osoblažského regionu se zaměřením na rodiny s dětmi, nezaměstnanost s plánem rozvoje sociálních aktivit a vytvořením Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Althaia má v plánu, v horizontu několika týdnů, poskytovat v Osoblaze poradenství proti dluhům a pro zvýšení finanční gramotnosti místního obyvatelstva. Měl by tak vzniknout polyfunkční dům, kde bude mateřské centrum pro nejmenší děti a rodiče jakožto ambulantní forma sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, prostor pro setkávání rodin a dalších klientů služeb.
V zájmu lepší komunikace požádala paní Hazan o pravidelné předávání informací mezi jednotlivými členy a o rozšíření PS o další členy. V tomto případě doplnila paní Bc. Juřenová informace z jednání s ředitelkou Help – in, kteří mají zájem vstoupit na Osoblažsko s pečovatelskou službou a službami pro seniory.
Paní Hazan vrátila diskuzi k tématu tohoto bodu a vyzvala přítomné k pohledu na situaci v rámci znalostí problematiky vázající se k této pracovní skupině a byl vypracován přehled:
SILNÉ STRÁNKY
· ustanovení této pracovní skupiny
· znalost prostředí sociálních služeb
· připravovaná prevence finanční gramotnosti
· dostupnost sociálního a finančního poradenství
· SAS – terénní forma
· dostupnost MŠ ve spádových oblastech
· nabídky volnočasových kroužků ZŠ Osoblaha
· kapacita ZŠ Osoblaha
· družba s Polskou republikou – aktivity sportovní, školní
SLABÉ STRÁNKY
· volnočasové využití pro děti mimo ZŠ
· absence aktivit pro sociálně vyloučené osoby
· návykové látky (drogy, alkohol, kouření) a automaty
· nedostatečná dopravní infrastruktura
· nedostatek podnikatelských aktivit
· nízká informovanost obyvatelstva o svých možnostech
· nedostatek bydlení
· nedostupnost poradenství
· chudoba
· nízká konkurenceschopnost
· nedostatek pracovních míst
· vysoká a dlouhodobá nezaměstnanost
PŘÍLEŽITOSTI
· příprava volnočasových aktivit
· poradenství v oblasti sociálních služeb
· vytvoření polyfunkčního domu
· rozšíření SAS
· mateřské centrum NZDM
· vznik sociální firmy
· vznik malých firem a podniků (2-5 zaměstnanců)
· využití volných prostor obcí k poskytování soc. služeb
HROZBY
· zrušení zbývajících spojů hromadné dopravy, jejich omezení
· chystaná reforma – slučování
· odchod vzdělaných osob mimo Osoblažsko
· nízká vzdělanost lidí
· nedostatek financí
· nedostatek pracovních míst
Po definování těchto okruhů poděkovala paní Hazan za účast, popřála mnoho úspěchů v práci pracovní skupině a omluvila se z dalších jednání pracovní skupiny, kdy k účasti pověřila paní Janu Pašasovou. Vedoucím pracovní skupiny se tak stal pan Martin Havránek z občanského sdružení Althaia.
Paní Bartoníková poděkovala všem za jejich účast a ukončila zasedání v 16:33 hod.
Zápis zapsal koordinátor SPSS.
Schválila Bc. Pavla Bartoníková